گنج های بسم الله الرحمن الرحیم

userupload_2013_20322845831411622803.5644

«وَقُل رَبِّ اءَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَاءَخْرِجْنی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَناً نَّصِیراً»

“اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، کَمَا صَلَّیْتَ عَلَی آلِ إِبْرَاهِیمَ، إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ، اللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، کَمَا بَارَکْتَ عَلَی آلِ إِبْرَاهِیمَ، إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ”

گنج های بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و خوشامد گویی بنده به شما عزیزان با بیان  استاد حسین الهی قمشه ای

بسم الله الرحمن الرحیم.

قبل از این که از گنج های بسم الله نام ببریم ، سلام صمیمانه و دوستانه و عاشقانه خودم را به همه شما تقدیم می کنم.

“[پیام] دوست شنیدن سعادت است و سلامت *** مَن المُبَلِّغ عَنّی الی سُعادَ سَلامی”

البته دوست حضرت حق [تبارک و تعالی] است و ما هم سلام الله را ، در واقع، به شما عرضه می کنیم. چون سلام ما [که] شأنی ندارد.

“سلام الله ما کرّ اللیالی *** و جاوبت المثانی و المثالی”

بسم الله حقیقتاً هم کلید در گنج است که گفته اند:

“بسم الله الرحمن الرحیم *** هست کلید در گنج حکیم”

و نظامی گفت که :

 “خرد هر کجا گنجی آرد پدید *** ز نام خدا سازد آنرا کلید”

[بسم الله الرحمن الرحیم] هم کلید گنج الهی است ، هم خود بسم الله گنج ها درش هست. عجبا که آدم ها دنبال گنج می گردند، می گویند از کجا پیدا کنیم؟ و گنج در پیش رویشان قرار دارد.

این بسم الله، اولاً که گنج رحمت است. به محض اینکه شما گفتید : بسم الله الرحمن الرحیم، وجودتان پر از رحمت می شود که من به نام پادشاهی که مظهر رحمت و عشق و شفقت است، به نام او مى خواهم صحبت کنم، به نام او می خواهم بنویسم، به نام او می خواهم کار بکنم. آن وقت  کار بد می توانید بکنید؟! غیر از رحمت کاری می توانید بکنید؟!بنابراین گنج رحمت مال کسی است که بگوید : “بسم الله الرحمن الرحیم” و واقعاً تمام دلش در گرو این باشد که به خاطر آن رحمت کار بکند.

دیگر اینکه اسم خدا را که آدم برد، آنچنان شکوهی پیدا می کند، یک تاج می گذارند بر سر آدم. تاج هایی هست که ظاهراً دیده نمی شود ولی واقعاً دیده می شود! آدم وقتی که تاج  “وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ” که ما آدمیزادیم [بر سر داشته باشد] تاج آدمیزاد سر آدم باشد و حرکت بکند،چه شکوهی دارد! وقتی انسان  نام خدا را می برد و پیوندش را با او اعلام می کند، همان موقع است که تمام فرشتگان سجده می کنند، پادشاهی و خلافت ما مسجّل و مسلّم می شود در عالم ، و یک عظمتی پیدا می کند آدم : راه رفتنتان فرق مى کند، بسم الله بگویید راه بروید، ببینید چقدر فرق می کند. آدمیزاد دارد حرکت می کند. آدمیزاد کسی است که دلش در پیش پروردگارش است.
خیلی ها را دیدید وقتی راه مى روند ، ضعیف و سست و مردّد و.. نمی دانند اصلاً. به خودشان که نگاه می کنند ، آدم باید افتخار بکند [بکنند] ، نه اینکه غرور داشته باشد[باشند]،به اینکه من بنده ی پروردگاری هستم که پادشاه عالم است. بنابراین مثل شیر حرکت می کنم در عالم و به قول حافظ :

“کاروانی که بود بدرقه اش حفظ خدا***به تجمل بنشیند به جلالت برود”

آدم هم جمال دارد ، هم جلال پیدا می کند. هم شکوه و عظمت[پیدا می کند].
[آن وقت] کسی جرأت دارد بیاید در گوش آدم بگوید ما یک پولی می دهیم که شما فلان کار را بکنید؟!..
آدم ،چنان جلال و عظمتی پیدا می کند و چنان جمالی پیدا می کند، از زیبایی و مطلوبیت، “به تجمل بنشیند به جلالت برود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.