ذره از این هم کوچکتر است

یک روز آفتابی بهاری بود. من دوازده سال داشتم،کلاس دوم راهنمایی.زنگ قرآن بود.

دانش آموزی که نوبتش بود روخوانی کند سوره ی زلزال را خواند.خانم معلم از جایش بلند شد. رو به روی پنجره ایستاد و به حیاط مدرسه خیره شد.چند ثانیه سکوت کرد و بعد گچ را برداشت و با خط زیبایی روی تخته سیاه نوشت : “فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ ، وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرّاً  یَرَهُ‏”

topic2d

رو به ما ایستاد و با چهره ای متفکر گفت : “بچه ها! می دونید ذره یعنی چه اندازه؟” و بعد پنجره ی بزرگی که نزدیک تخته سیاه بود  را باز کرد.نور خورشید مانند سرسره ای  درخشان که به وسط کلاس منتهی شود از پنجره تا جلوی تخته سیاه رسید.

topic2

خانم معلم تخته پاک کن را برداشت و نوشته اش را پاک کرد.ذرات گچ مانند غباری درخشان در هوا پراکنده شد و به سوی پنجره هجوم برد.درون آن سرسره ی نور ، ذرات غبار درخشان و واضح دیده می شدند. خانم معلم  در حالیکه با تکان دادن دستش غبار را از جلوی صورتش دور می کرد به غبارهای درخشان نگاه کرد و گفت: “ذره از این هم کوچکتر است.” درحالیکه لبخندی متفکرانه می زد کمی صورتش را به سمت پنجره گرداند و دوباره به بیرون چشم دوخت،نگاهش  به دور دست ها بود ، و ادامه داد:”پس هر کس هموزن ذرّه ‏اى نیکی کند [نتیجه] آن را خواهددید.و هرکس هموزن ذرّه ‏اى کار بدی کند[نتیجه] آن را خواهددید.

منبع ترجمه آیه: قرآن مجید ترجمه استاد مهدی فولادوند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.